Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ještěrkovec žlutohrdlý

20. 6. 2009
Ještěrkovec žlutohrdlý
(Gerrhosaurus flavigularis)

ObrazekTělesné rozměry

Je dlouhý až 45 cm. Ocasu tvoří dvě třetiny celkové délky.Zbarven je hnědě se dvěma světležlutými, černě lemovanými pruhyx táhnoucími se od krku k ocasu. Samec má žluté hrdlo a výrazné stehenní póry. Samice má hrdlo bílé a je výrazněji zbarvená.

Výskyt

Skalnaté a kamenité oblasti východní a jihovýchodní Afriky.

Způsob života

je velmi rozmanitý – žije v horských  savanách, buši , ale i v pobřežních lesích. Dává přednost suchým, otevřeným místům. Dobře hrabe a výborně plave. Patří k hojným druhům a snese i blízkost lidských sídel. Často se ukrývá v termitištích či v keřích..

ObrazekZpůsob obživy

Je všežravý, živí se  hmyzem a stonožkami, drobnými obratlovci a měkkými plody, květy.  V zajetí mouchy, cvrčci, brouci, žížaly, sarančata uvádí se i různé druhy ovoce, ale naši chovanci dávají přednost spíše hmyzu. Do potravy se přidávají vitamíny a minerály.

ObrazekChov

Doporučují se chovat v páru v teráriu o velikosti 100x50x50 cm s vyšší vrstvou písku 8 - 10 cm a množstvím kamenných úkrytů ve vytvořené skalce. V nádrži doporučuji větší misku s vodou ke koupání. Ve dne vyhříváme nádrž na teplotu 25 - 28 °C,  lokálně   až na 35 °C. V noci pokles na 18 - 20 °C. Jde o ještěra, který si zvykne na manimulaci , krmení z ruky a podle našich zkušeností není kousavý, ale existuje u nich vnitrodruhová agresivita. 

Rozmnožování

Samička je vejcorodá, snáší 2-6 podlouhlých vajíček v tuhém kožovitém obalu.Vejce inkubujeme při teplotě 28 °C přes den , noční pokles na 22 °C, relativní vlhkost vzduchu 100% ( asi po měsíci snížit vlhkost na 80 %). Mláďata se pak líhnou za 120 - 155 dní. Potravu přijímají od prvního dne života. Nutné je chovat odděleně od rodičů.